Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kręcenie majonezu

20 maja 2002 | Ekonomia | AW
źródło: EPA

Luc Vandevelde wsławił się jako bardzo kosztowny menedżer, ale potrafił wydobyć Marksa i Spencera z zapaści

Kręcenie majonezu

Dwa lata temu belgijski menedżer Luc Vandevelde otrzymał zadanie uzdrowienia finansów brytyjskiej firmy Marks & Spencer. Rozpoczął od zwalniania pracowników, pobierając jednocześnie milionowe wynagrodzenie. Brytyjska prasa nie posiadała się z oburzenia. Najnowsze wyniki firmy pokazują jednak, że Marks & Spencer wyszedł na prostą, a deklaracje Vandevelde spełniły się.

(C) EPA

Flamandzki menedżer Luc Vandevelde uważa, że przy prowadzeniu biznesu - podobnie jak przy robieniu majonezu - nigdy nie można być pewnym efektów. Ale jego działalność w firmie Marks & Spencer dała efekty.

Wynagrodzenia menedżerskie w Wielkiej Brytanii należą do najwyższych w biznesie: w 2001 roku było to średnio 509 019 funtów. Premia dla Luca Vandevelde (810 tys. GBP) nie byłaby więc szokująca - ale był to dodatek do wynagrodzenia, które już wynosiło 2,2 mln GBP plus 10 mln GBP w akcjach firmy.

Marks & Spencer to dla Brytyjczyków jedna z narodowych instytucji. Założona w 1884 roku przez rosyjskiego emigranta stała się symbolem angielskiej elegancji. Tweedowe klasyczne marynarki czy swetry St. Michael były poszukiwane i zawsze w dobrym tonie było mieć coś od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2623

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament