Zagadka szalonej krowy
Zagadka szalonej krowy
PIOTR SZUTKOWSKI
Choroba "szalonych krów" budzi grozę. Teoria, która tłumaczy jej przyczyny - budzi kontrowersje.
W Polsce odkryto pierwszy przypadek choroby, która kilka lat temu doprowadziła do wybicia setek tysięcy sztuk bydła. Decyzja ta wzbudziła wiele protestów. Część z nich miała podstawy ekonomiczne, ale wielu przeciwników wskazywało na niewyjaśnioną do końca przyczynę epidemii.
Choroby prowadzące do zmian w mózgu, który stopniowo zmienia się w twór przypominający gąbkę, znano już od dawna. U bydła była to choroba "szalonych krów", czyli BSE (Bowine Spongiform Encephalopathy), u owiec - scrapie. Dolegliwości tego typu trapiące ludzi opisywano jako choroby Creutzfeldta-Jakoba (CJD) czy kuru - wykryte m.in. wśród kanibali z Papui Nowej Gwinei. U ludzi CJD powoduje objawy zbliżone do choroby Alzheimera - narastające upośledzenie funkcji układu nerwowego, demencję i śmierć. Zachorowania były jednak bardzo rzadkie, a przez długie lata badacze nie byli w stanie stwierdzić, czym są spowodowane. Podejrzewano, że mogą mieć podłoże genetyczne lub że wywołuje je nieznany mikroorganizm.
W połowie lat 60. wykazano, że kuru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta