Co zdarzyło się w Reykjaviku?
Co zdarzyło się w Reykjaviku?
RYS. PAWEŁ GAŁKA
JANUSZ ONYSZKIEWICZ
Od spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO w Reykjaviku upłynęło już kilka dni, ale nie ustają dyskusje, co się tam właściwie stało i jakie to będzie mieć konsekwencje w przyszłości.
Trudno się dziwić. Przy okazji posiedzenia Rady Atlantyckiej odbyły się też spotkania Rady Partnerstwa Euroatlantyckiego i Komisji NATO - Ukraina, rozmowy NATO - Unia Europejska i NATO - Rosja, a USA i Rosja doszły w końcu do porozumienia w sprawie redukcji głowic nuklearnych i środków ich przenoszenia. A ważne jest także to, co się nie wydarzyło.
Nie ma zgody Grecja - Turcja
Otóż spotkanie NATO - UE nie przełamało długotrwałego impasu w sprawie udostępnienia środków NATO do przygotowania i prowadzenia akcji wojskowych Unii Europejskiej. Najpierw sprzeciw zgłaszała Turcja. Obawiała się akcji Unii (do której należy Grecja, a Turcja nie) w rejonach dla niej ważnych, jak Cypr lub Morze Egejskie, uwzględniających raczej greckie niż tureckie interesy.
Pod koniec ubiegłego roku przedstawicielom USA i Wielkiej Brytanii udało się jednak uzgodnić z Turcją kompromis. Miałaby ona udzielić NATO (do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta