Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowy z samym sobą

21 maja 2002 | Dobra firma | MZ LK

FIRMA W SPÓŁCE

Podatkowe skutki zatrudnienia członka zarządu w spółce z o.o.

Umowy z samym sobą

Członek zarządu spółki z o.o. może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnej (np. o zarządzanie). Może on także pełnić funkcje bez zatrudnienia. Oznacza to, że członkostwo w zarządzie spółki jest stosunkiem odrębnym od zatrudnienia. Mogą one współistnieć ze sobą, lecz może być i tak, że członkostwu w zarządzie nie towarzyszy zatrudnienie (wyrok NSA z 5 lipca 1999 r., I SA/Ka 2233/97, wyrok SN z 28 lipca 1999 r., I PKN 171/99).

W praktyce członkowie zarządu zatrudniani są zazwyczaj na podstawie umowy o pracę. Istotną cechą stosunku pracy jest to, że stawia on pracownika w pozycji podporządkowania. Pracownik nie może decydować sam o sposobie świadczenia pracy. Musi działać w ramach wewnętrznego porządku, jaki obowiązuje u pracodawcy i stosować się do poleceń wydawanych mu przez osoby powołane do kierowania.

W poprzednio obowiązującym stanie prawnym art. 203 kodeksu handlowego stanowił, że "w umowach pomiędzy spółką a członkami zarządu, tudzież w sporach z nimi reprezentuje spółkę rada nadzorcza lub pełnomocnicy, powołani uchwałą wspólników". Obecnie przepis ten ma swój odpowiednik w art. 210 kodeksu spółek handlowych Regulacja ta ma na celu ochronę interesów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2624

Spis treści

Listy

Zamów abonament