Umowy z samym sobą
Podatkowe skutki zatrudnienia członka zarządu w spółce z o.o.
Umowy z samym sobą
Członek zarządu spółki z o.o. może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnej (np. o zarządzanie). Może on także pełnić funkcje bez zatrudnienia. Oznacza to, że członkostwo w zarządzie spółki jest stosunkiem odrębnym od zatrudnienia. Mogą one współistnieć ze sobą, lecz może być i tak, że członkostwu w zarządzie nie towarzyszy zatrudnienie (wyrok NSA z 5 lipca 1999 r., I SA/Ka 2233/97, wyrok SN z 28 lipca 1999 r., I PKN 171/99).
W praktyce członkowie zarządu zatrudniani są zazwyczaj na podstawie umowy o pracę. Istotną cechą stosunku pracy jest to, że stawia on pracownika w pozycji podporządkowania. Pracownik nie może decydować sam o sposobie świadczenia pracy. Musi działać w ramach wewnętrznego porządku, jaki obowiązuje u pracodawcy i stosować się do poleceń wydawanych mu przez osoby powołane do kierowania.
W poprzednio obowiązującym stanie prawnym art. 203 kodeksu handlowego stanowił, że "w umowach pomiędzy spółką a członkami zarządu, tudzież w sporach z nimi reprezentuje spółkę rada nadzorcza lub pełnomocnicy, powołani uchwałą wspólników". Obecnie przepis ten ma swój odpowiednik w art. 210 kodeksu spółek handlowych Regulacja ta ma na celu ochronę interesów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta