Zaświadczenia o stanie rozliczeń z urzędem podatkowym
Na żądanie przedsiębiorcy
Zaświadczenia o stanie rozliczeń z urzędem podatkowym
Czyste konto, gdy chodzi o rozliczenia z fiskusem, to ważna sprawa, i to nie tylko ze względu na sankcje natury podatkowej. Przedsiębiorca musi nieraz wykazać, że nie zalega z zapłatą podatków, a także udokumentować wysokość swoich dochodów i obrotów. Takich zaświadczeń wymagają przede wszystkim banki, w razie starania się o kredyty czy pożyczki, a także np. organizatorzy przetargów (zaległości podatkowe uniemożliwiają bowiem ubieganie się o zamówienia publiczne).
Kwestię wydawania zaświadczeń o wysokości zaległości podatkowych przedsiębiorcy osobom trzecim, za jego wyraźną zgodą (m. in. na wniosek banku, kontrahentów, małżonka podatnika i wspólników tzw. spółek osobowych), a także udzielania informacji dotyczących wysokości nie ujawnionych hipotek, wysokości zobowiązań zmarłego podatnika itp. normuje ordynacja podatkowa (ustawa z 29 sierpnia 1997 r., Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.). Natomiast wydawanie - na wniosek zainteresowanego - zaświadczeń, w tym o braku zaległości podatkowych (przez urzędy skarbowe lub gminy - gdy chodzi o tzw. podatki samorządowe: rolny, leśny, podatki i opłaty lokalne, w tym podatek od nieruchomości), to wciąż domena kodeksu postępowania administracyjnego (art. 217-220).
Na marginesie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta