Orzecznictwo podatkowe w maju
Uzasadnienia orzeczeń Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego (ośrodek w Warszawie)
Orzecznictwo podatkowe w maju
Przedstawiamy tezy i fragmenty ustnych uzasadnień najistotniejszych orzeczeń Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego (ośrodek w Warszawie), dotyczących VAT i podatku dochodowego, jakie zapadły w maju br.
SĄD NAJWYŻSZY
Niesłuszny zwrot staje się zaległością
Podatnik, który otrzymał zwrot VAT, mimo że nie miał do tego prawa, staje się dłużnikiem budżetu państwa. Musi zwrócić niesłusznie otrzymane pieniądze wraz z odsetkami liczonymi tak, jak od zaległości podatkowych - wynika z orzeczenia SN z 7 maja br. (sygn. akt III RN 57/01).
Sprawa dotyczyła zawyżenia VAT do zwrotu. Inspektor kontroli skarbowej uznał, że podatnik, który otrzymał fakturę w grudniu, nie miał prawa do odliczenia VAT w lutym następnego roku. Zgodnie zaś z ustawą o zobowiązaniach podatkowych, kwoty nienależnie zwrócone były traktowane na równi z zaległością podatkową. Należało więc pobrać od nich odsetki za zwłokę.
SN stwierdził, że w rozpoznawanej sprawie powinna mieć zastosowanie nie ustawa o zobowiązaniach podatkowych, a ordynacja podatkowa. Jednak z obu ustaw wynika, że niesłusznie zwrócone kwoty podatku należało traktować jak zaległości i naliczać od nich odsetki. Takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta