Kultura inwestycji
Kultura inwestycji
RYS. JANUSZ MAYK MAJEWSKI
ROBERT KOSTRO
Za sprawą aktywności trzech ostatnich ministrów oraz Kongresu Kultury w grudniu 2000 roku dyskusja na temat polityki kulturalnej stała się sprawą publiczną. Ujawnione postawy można ująć w trzech schematach. Pierwszy, roszczeniowy traktuje zaangażowanie państwa w kategoriach socjalnych z przymieszką przekonania o szczególnej misji ludzi kultury, a zatem i przywilejach, które należą się artystom. Na przeciwnym biegunie jest postawa skrajnie liberalna: ingerencja państwa w tej sferze jest niepotrzebna, instytucje kultury powinny finansować się z dotacji lub działalności gospodarczej. Trzecia postawa - "państwowa", nie czyni z kultury kolejnego pola zobowiązań państwa, ale i nie oddaje tej sfery czystej grze rynkowej. Polityka rządu koncentruje się na sprawach ważnych z punktu widzenia interesów państwa.
Na co państwu kultura
Rozważania o polityce kulturalnej wymagają najpierw odpowiedzi na pytanie: czy kultura może się rozwijać bez państwa. Odpowiedź ta może brzmieć "tak", przynajmniej do pewnego stopnia. Pisarze mogą pisać bez dotacji, kompozytorzy mogą wyżyć z udzielania lekcji muzyki albo pisania przebojów.
Może należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta