Błąd fundamentalny - pokazujemy na przykładach
Ujęcie księgowe i porównywalność sprawozdań
Błąd fundamentalny - pokazujemy na przykładach
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
W znowelizowanej ustawie o rachunkowości (uor) po raz pierwszy pojawiło się pojęcie błędu podstawowego (fundamentalnego). Artykuł 54 ust. 3 uor mówi, że jeżeli w danym roku obrotowym lub przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za ten rok jednostka stwierdziła popełnienie błędu podstawowego w poprzednich latach obrotowych, w następstwie którego nie można uznać sprawozdania finansowego za rok lub lata poprzednie za rzetelnie i jasno przedstawiające sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy, to kwotę korekty spowodowanej usunięciem tego błędu odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje jako "zysk (stratę) z lat ubiegłych".
W praktyce skutki tej regulacji będą ujmowane dopiero w zamknięciach rocznych 2002. Już dziś jednak są one przedmiotem dyskusji wśród księgowych, zwłaszcza ze względu na konsekwencje, jakie mają dla porównywalności sprawozdań finansowych.
Omówmy na przykładach dwie kwestie - ujęcie księgowe oraz przekształcenie sprawozdań finansowych do celów porównywalności. Pierwszy przykład pokazuje błąd fundamentalny mający wpływ na rozliczenia z tytułu podatku dochodowego, drugi dotyczy błędu, który nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta