Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pożegnanie z Mediolanem

27 lipca 2002 | Plus Minus | AJ

ZAMYŚLENIA ABP JÓZEF ŻYCIŃSKI

Pożegnanie z Mediolanem

Oceniając silną osobowość kardynała Martiniego, George Weigel napisał w "Świadku nadziei", że konieczna była dalekowzroczność i odwaga Jana Pawła II, by powierzyć posługę biskupią tak wybitnemu intelektualiście, znanemu z nonkonformizmu przy wypowiadaniu wielu niepopularnych sądów. W wyniku tej nominacji, wcześniejszy rektor Uniwersytetu Gregoriańskiego objął w lutym 1980 roku swą pasterską pieczą archidiecezję mediolańską, której pasterzem 16 wieków wcześniej był św. Ambroży. Urodzony w Turynie, Carlo Maria Martini najdłuższą część czynnego naukowo życia spędził w Rzymie. Jego ulubionym miastem, do którego trudno mu było ukrywać szczególną sympatię, stała się jednak Jerozolima. Marzył o tym, by wzorem Jezusa zakończyć życie w Jerozolimie, po uwolnieniu z obowiązków biskupich w swej archidiecezji. Uwolnienie przyszło 11 lipca 2002 roku.

W czasie 22 lat swej biskupiej posługi w Mediolanie, kardynał Martini był częściej cytowany przez prasę niż ktokolwiek inny z włoskich hierarchów. Nierzadko były...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2681

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament