Reduta Rzeczpospolitej
Reduta Rzeczypospolitej
MACIEJ KLEDZIK
FOT. ARCHIWUM ZOFII OPTUŁOWICZ-PILECKIEJ
Rotmistrz Witold Pilecki skazany został w 1948 r. na śmierć za rzekome szpiegostwo i posiadanie pistoletu. Józef Cyrankiewicz odmówił potwierdzenia w sądzie, że Pilecki był założycielem w 1940 r. konspiracyjnej organizacji w KL Auschwitz. Kierował nią do momentu udanej, brawurowej ucieczki w kwietniu 1943 roku. Bolesław Bierut odrzucił prośbę o ułaskawienie rotmistrza. Miejsca pochówku Witolda Pileckiego do dziś nie odnaleziono.
Losy Witolda Pileckiego - dobrowolnego więźnia Auschwitz i twórcy konspiracji w tym obozie, zamordowanego po wojnie przez "władzę ludową" - są już na ogół znane. Natomiast mało znany jest udział bohaterskiego rotmistrza w Powstaniu Warszawskim. Oto kilkanaście sierpniowych dni, w których odtworzeniu pomogła relacja samego Pileckiego, odnaleziona w Londynie.
O godz. 17.00 Dom Turystyczny na rogu placu Starynkiewicza i Alej Jerozolimskich, w którym teraz mieści się redakcja "Rzeczpospolitej", zajęty był przez Niemców. Zdobyty 3 sierpnia, przez dziesięć dni wraz z Izbą Skarbową przy pl. Starynkiewicza, Wojskowym Instytutem Geograficznym (WIG) i Starostwem w Al. Jerozolimskich tworzył...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta