Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciche ugody po wypadkach przy pracy

27 lipca 2002 | Prawo | JK
źródło: Nieznane

Obawa przed utratą zatrudnienia generuje patologiczne zjawiska w sferze bhp

Ciche ugody po wypadkach przy pracy

Według inspekcji pracy znaczna część naruszeń bhp pozostaje nieujawniona. Pracownicy skarżą się na nie zwykle w okresie wypowiedzenia lub po rozwiązaniu stosunku pracy. Zatrudnieni z daleka omijają siedziby inspektoratów Państwowej Inspekcji Pracy albo występują anonimowo.

FOT. ANDRZEJ WIKTOR

W 2001 r. w wypadkach przy pracy zostało poszkodowanych 85.275 osób (10 proc. mniej niż w roku poprzednim); 1155 osób doznało ciężkich obrażeń ciała, 558 poniosło śmierć (o 46 osób mniej niż w 2000 r.).

Z ustaleń inspektorów pracy wynika, że najczęściej przyczyną wypadków było niewłaściwe zachowanie pracowników (50 proc.), nieprawidłowa organizacja pracy (39 proc.), powody techniczne (11 proc.). Wypadkom najczęściej ulegają osoby o krótszym niż rok stażu pracy.

Ciche ugody zawierane przez pracodawców i pracowników powodują, że nie wszystkie wypadki przy pracy trafiają do rejestrów prowadzonych przez firmy czy statystyk GUS. To uniemożliwia zapobieganie takim zdarzeniom.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2681

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament