Dwie błędne tezy
Dwie błędne tezy
PAWEŁ PELC
Przynajmniej dwie z tez zawartych w artykule Jima Kernana, poświęconego nadzorowi nad rynkiem funduszy emerytalnych ( "Nowa instytucja - nowe wyzwania" , 10 lipca br.), są całkowicie nietrafne i wymagają polemiki. Pierwsza to kwestia inwestycji zagranicznych, druga to problem fuzji funduszy.
Teza autora, jakoby Polacy i gospodarka polska mogli więcej stracić, niż zyskać, na zakazie inwestycji zagranicznych, jest całkowitym nieporozumieniem.
Gospodarka musi odrobić wieloletnie zapóźnienie cywilizacyjne i inwestycyjne. A to oznacza olbrzymie potrzeby inwestycyjne i zapotrzebowanie na kapitał, za który trzeba odpowiednio zapłacić.
W kraju zarobek większy
W efekcie premia uzyskiwana z inwestycji w Polsce jest wyższa niż w innych krajach o mniejszych potrzebach kapitałowych. Zarówno dane historyczne, jak i prognozy, wyraźnie wskazują na to, że zarówno uzyskiwany jak i oczekiwany zysk z inwestycji w Polsce jest wyższy niż w krajach Europy Zachodniej. To zaś oznacza, że transfer...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta