Czy ustawa o restrukturyzacji banków spółdzielczych jest niezgodna z konstytucją
Czy ustawa o restrukturyzacji banków spółdzielczych jest niezgodna z konstytucją
Ryszard Tupin
W "Rzeczpospolitej" z 28 grudnia 1994 r. ukazała się informacja o zaskarżeniu do Trybunału Konstytucyjnego wymienionej ustawy przez Sejmik Samorządowy Województwa Krakowskiego. Z doniesienia tego wynika, że skarga zarzuca ustawie naruszenie aż trzech zasad konstytucyjnych: ochrony prawa własności; równych praw; wolności zrzeszania się. Niektóre zarzuty świadczą o niezrozumieniu ustawy i jej głównego celu: przywrócenia podstawowych zasad spółdzielczych w bankowości spółdzielczej.
Ad. 1. Ochrona prawa własności
Zarzut ten sformułowany został w związku z przepisem art. 39 ust. 9 ustawy, zobowiązującym banki spółdzielcze zrzeszone w bankach regionalnych do przekazania w 1995 r. co najmniej 75 proc. dochodu przed opodatkowaniem na zwiększenie funduszy zasobowych. Przepis ten miałby naruszać zasadę ochrony własności, wyrażoną w art. 7 konstytucji z 22 lipca 1952 r. , utrzymanym w mocy przepisem art. 77 małej konstytucji z 1992 r. , ponieważ dochody spółdzielni są własnością udziałowców i tylko oni mają prawo decydować o ich przekazaniu.
Zarzut ten wynika z pewnego nieporozumienia wywołanego przepisem art. 3...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta