Granice pod kontrolą
Granice pod kontrolą
RYS. PAWEŁ GAŁKA
MONIKA MAZUR-RAFAŁ
Polityka imigracyjna i azylowa powinna być elementem szerszego projektu budowy w Unii Europejskiej przestrzeni wolności i bezpieczeństwa.
Na poziomie deklaracji politycznych wszyscy są zgodni, że zniesieniu granic wewnętrznych w UE i przeniesieniu kontroli na granice zewnętrzne powinna towarzyszyć wspólna strategia w sprawie imigracji. W praktyce jednak tworzenie tej strategii przebiega bardzo wolno. Decyzja o prowadzeniu europejskiej polityki imigracyjnej pociąga za sobą konieczność zrzeczenia się ważnego atrybutu suwerenności narodowej. Obawy przed tym krokiem są w UE wciąż dosyć duże. Od zadeklarowania zamiaru uwspólnotowienia tej polityki na szczycie w Tampere w 1999 r. trudno mówić o realnych działaniach w tym kierunku.
Nowy klimat polityczny
Dojście do władzy partii konserwatywnych i ostatnie sukcesy wyborcze skrajnej prawicy doprowadziły do zmiany klimatu politycznego w Europie. Na pierwszy ogień poszli imigranci i ustawy o cudzoziemcach.
Obecnie rysują się dwa główne podejścia do zjawiska imigracji. I chociaż żadne z nich nie prowadzi do szerszego otwarcia wrót fortecy Europy, to różnią się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta