Powrót do Konstantyna
Powrót do Konstantyna
- Bułgarskie hity
- Kuchnia : Nie tylko mięsiwa
Wody siarkowe o temperaturze około 45 st. C wypływają z rur wprost do morza
FOT. CORBIS
WIESŁAW SZCZĘSNY
W latach 70. i 80. na bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego przybywały tysiące rodaków. Wyjazdy skończyły się na początku lat 90. Po latach zauroczenia krajami Morza Śródziemnego Polacy powracają nad Morze Czarne. W 2001 r. do Bułgarii na wypoczynek wyjechało z Polski 30,5 tys. osób.
Od dziesiątków lat ulubionym miejscem wypoczynku letniego Polaków nad Morzem Czarnym jest Warna i jej okolice. Polacy zaczęli przyjeżdżać w te rejony już w latach 30. ubiegłego wieku. Kurortem już wtedy było, położone 9 km na północ od Warny, uzdrowisko Święty Konstantyn i Elena.
W 1928 r. rejon Starej Zagory nawiedziło silne trzęsienie ziemi. Nasi rodacy jako pierwsi pospieszyli z pomocą jego ofiarom. W podzięce bułgarski car Ferdynand przekazał narodowi polskiemu działkę z prawem zabudowy i wieczystego użytkowania z przeznaczeniem na wypoczynek. Wybrano wolny skrawek ziemi położony w Okręgowym Gospodarstwie "Święty Konstantyn i Elena". Budowę Polskiego Domu Wypoczynkowego rozpoczęto w 1931 r., a ukończono w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta