Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szkice w plenerze

16 sierpnia 2002 | Kultura | MM
źródło: Nieznane

Kolonia artystyczna - Montparnasse w Kazimierzu Dolnym

Szkice w plenerze

Obraz Tomasza Tatarczyka, bez tytułu, 1999 r.

KATALOG BWA WROCŁAW

MONIKA MAŁKOWSKA

O urokach Kazimierza nad Wisłą przekonywać nie trzeba - już pod koniec XIX wieku miasteczko zaczęło zyskiwać renomę letniska; na początku następnego stulecia pobudowało tu letnie wille kilku artystów, ceniących spokój i piękny pejzaż. Przed I wojną Kazimierz Dolny zyskał sławę miejsca plenerowego, z którego korzystali studenci i pedagodzy artystycznych uczelni. I tę pozycję utrzymał do lat 70.

Kolonia artystyczna

W okresie gierkowskim miejscowość stawała się coraz modniejsza, droższa i bardziej snobistyczna, już nie na kieszeń studenterii. Wciąż jednak kochali ją artyści, zwłaszcza fani kazimierskiego krajobrazu. Kilku osiedliło się tu na stałe, z Janem Łazorkiem i Franciszkiem Kmitą na czele. Opanowali rynek i okolice, zakładając autorskie galerie, w których oferowali własne prace. Turyści chętnie kupowali malarskie pamiątki z miasteczka nad Wisłą - przecież były to, za niewygórowane ceny, oryginalne płótna autorów z cenzusem. Ale jeszcze daleko było Kazimierzowi do rangi Montparnasse. Nadal była to tylko malownicza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2698

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament