Polfy w ofensywie
Polfy w ofensywie
W 2001 r., po raz pierwszy od 10 lat, krajowe firmy farmaceutyczne przestały tracić rynek leków na rzecz zagranicznej konkurencji. Także w ubiegłym roku, pierwszy raz od czterech lat, wzrósł eksport polskich farmaceutyków. Był to dla naszych producentów udany rok. Prawie wszyscy zanotowali dwucyfrowy wzrost zysku netto, większość znacząco zwiększyła sprzedaż.
Małgorzata Wychowaniec, dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Farmaceutycznego i Sprzętu Medycznego Polfarmed
Wzrost rynku leków może być w najbliższych latach nieco wolniejszy niż notowane dotychczas 10 - 15 proc. Wynika to jednak nie tyle z recesji, ile z tego, że drogie leki importowane tanieją i ich miejsce znów zajmować będą tanie produkty krajowe, co może przyczynić się nawet do ujemnego wzrostu rynku w ujęciu wartościowym. Przez najbliższe lata, w tempie około 10 proc. rocznie, wzrastać będzie sprzedaż leków krajowych. Polskie leki za kilka lat stanowić mają około 50 proc. rynku (30 proc. dziś). Przyczyni się do tego m.in. nowa ustawa o cenach, nad którą pracuje Ministerstwo Zdrowia. Na listy refundacyjne wpisywanych będzie kilka najtańszych leków z danej grupy terapeutycznej. Dziś państwo refunduje leki o takim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta