Pesymista psuje rynek
Pesymista psuje rynek
HALINA BIŃCZAK
Wskaźnik optymizmu konsumentów (WOK) oblicza się na podstawie odpowiedzi na pięć pytań. Dwa z nich dotyczą sytuacji własnego gospodarstwa domowego i jej zmian, dwa - oceny (i kierunku zmian) sytuacji gospodarczej w kraju. W odpowiedzi na pytanie piąte ankietowani oceniają, czy teraz jest dobry (czy zły) okres na kupowanie przedmiotów trwałego użytku.
WOK może przyjmować wartość od zera do 200 punktów. Wskaźnik na poziomie 100 pkt oznacza równowagę opinii pesymistycznych i optymistycznych, powyżej 100 pkt - przewagę optymizmu. Taka sytuacja w Polsce zdarzyła się ostatnio w listopadzie 1998 roku.
Odpowiedzi na te same pytania służą do obliczenia dwóch "podwskaźników": oceny klimatu gospodarczego i skłonności do zakupów. Pierwszy związany jest z opiniami o sytuacji w kraju, drugi - we własnym gospodarstwie domowym.
W sklepach promocja goni promocję, ale klienci raczej omijają te okazje. Do zakupowej wstrzemięźliwości skłania ich sytuacja gospodarcza, która spowodowała pogorszenie nastrojów polskich konsumentów. Czasem jednak poprawiają się one pod wpływem wydarzeń zupełnie z gospodarką niezwiązanych. W tym miesiącu takim zastrzykiem optymizmu może okazać się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta