Dobre relacje są lepsze od sztuczek
Dobre relacje są lepsze od sztuczek
FOT. RAFAŁ GUZ
Jak sprawić, by pracownik dawał z siebie wszystko? Co zrobić, by szef patrzył na nas przychylnym okiem? Psychologowie znają na to sposoby. Ostrzegają jednak, że niektóre na dłuższą metę nie popłacają. Czy są jakieś sztuczki pozwalające skutecznie wpływać na szefa i na podwładnych?
ANDRZEJ BATKO: - Oczywiście. Ale, proszę pamiętać, że to tylko sztuczki. Dla jasności, sztuczkami nazwijmy tu wszelkie sposoby, które pozwalają osiągnąć szybki rezultat, niekoniecznie mający na celu dobro obu stron, a przede wszystkim firmy. Należałoby raczej mówić o pewnej psychologii współpracy.
Co zatem powinien zrobić szef, by podwładny pracował z pełnym zaangażowaniem?
Wystarczy sprawić, by poczuł się częścią firmy, odpowiedzialny za nią, za wspólny rezultat. Pracownik powinien czuć, że ma wpływ na to, co robi. Ludzie, którzy mają poczucie, że panują nad swoim życiem i nad tym, co się wkoło dzieje, są zdrowsi, bardziej umotywowani, pracują bardziej twórczo i są wydajniejsi, od tych, którzy tylko wykonują polecenia szefa. Ale w zbudowaniu takiej relacji nie pomogą zwykłe sztuczki. Ogromną rolę ma tu do odegrania kierownik. Powinien umieć słuchać podwładnych, komunikować się z nimi, skutecznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta