Zamknąć kasę
Zamknąć kasę
RYS. JACEK FRANKOWSKI
WIESŁAW JASIŃSKI
W Polsce nowoczesny system zwalczania prania pieniędzy kreowany jest przez ustawę z 16 listopada 2000 r. Ale po wydarzeniach z września 2001 r. trzeba na ten proceder patrzeć także w kontekście finansowania terroryzmu. Potrzebne więc będą zmiany w ustawie.
Terroryzm międzynarodowy to nie tylko akcje wymierzone przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu, życiu i zdrowiu ludzi, ale także ich logistyczne wsparcie. Polega ono na gromadzeniu sprzętu i środków technicznych, werbowaniu i szkoleniu ludzi, zapewnianiu łączności i komunikacji, a przede wszystkim pozyskiwaniu środków finansowych.
Źródła jawne i tajne
Organizacje terrorystyczne zasilane są zarówno przez źródła legalne, jak i nielegalne. Otwarcie finansują je np. przedsiębiorstwa będące własnością osób powiązanych z terroryzmem, organizacje charytatywne, fundacje, kościoły i związki wyznaniowe, akcje humanitarne, osoby prywatne. Dyskretnym źródłem są dochody pochodzące z działań przestępczych, w szczególności o charakterze zorganizowanym, takich jak przemyt i produkcja narkotyków, przemyt towarów na znaczną skalę, fałszowanie pieniędzy i kart kredytowych, kradzieże i wymuszenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta