Gospodarka bez rachunku
Gospodarka bez rachunku
Przedstawiciele przemysłu odzieżowego i obuwniczego udział szarej strefy w swych branżach oceniają na 20-30 proc. Na ok. 30 proc. szacują udział szarej strefy producenci mięsa. W usługach budowlanych mówi się o udziale sięgającym 40 proc. Według ostatnich dostępnych danych, w 2000 r. GUS oszacował udział szarej strefy w gospodarce na 14,8 proc. PKB.
Wiesław Łagodziński, rzecznik GUS, przypomina, że zdecydowaną większość produkcji i usług szarej gospodarki wypracowują zarejestrowane, legalne podmioty. Według ostatnich dostępnych danych za 2000 r. (oceny za 2001 r. GUS poda w listopadzie), na 14,8 proc. PKB, jaką szara strefa wypracowała w 2000 r., aż 10,6 proc. to nieoficjalna działalność zarejestrowanych podmiotów. Rabat, jaki możemy dostać od firmy budowlanej czy warsztatu naprawczego, gdy nie żądamy za usługę faktury, to część tej nieoficjalnie prowadzonej działalności.
Szara strefa jest często powiązana z działalnością przestępczą (przemytem), choć - jak podkreśla Wiesław Łagodziński - w swych ocenach szarej strefy GUS nie uwzględnia "czarnej gospodarki"czyli m.in. nielegalnej produkcji i przemytu alkoholu (który potem często trafia do legalnie działających sklepów i restauracji).
Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta