Konflikty z wodą w tle
- dr Witold Lenart
- Dziesięć razy biada Konflikty z wodą w tle
Na obradującym w Johannesburgu szczycie Ziemi jednym z najważniejszych tematów jest problem braku wody - przemysłowej, pitnej, jej złej jakości oraz złej dystrybucji. Zdaniem ekspertów już nie ropa, ale woda może się stać w przyszłości zarzewiem międzynarodowych lokalnych konfliktów, nawet zbrojnych. Wczoraj w tej sprawie przedstawiono specjalny raport ONZ.
Mokra wojna
Regularne armie raz już starły się w walce o wodę, w latach 60. wojska izraelskie i syryjskie walczyły w północnej części doliny rzeki Jordan. Od tamtej pory sytuacja pod względem akwatycznym nie poprawiła się na Bliskim Wschodzie, deficyt wody pitnej trwa. Z wód Jordanu korzystają: Jordania, Izrael, Syria, Autonomia Palestyńska; w sumie ich zapotrzebowanie roczne sięga 15 miliardów metrów sześciennych wody, tymczasem rzeka zapewnia zaledwie jedną trzecią tej ilości. Dlatego, paradoksalnie, do konfliktu brakuje tylko iskry.
Podobna, wybuchowa sytuacja panuje w Afryce, na włosku wisi wojna o wodę pomiędzy Libią i Egiptem, ponieważ zdesperowana Libia zamierza utworzyć rzekę w sposób sztuczny, wypompowując wodę z głębinowych, wprawdzie gigantycznych, lecz nieodnawialnych
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta