Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O czym tworzący prawo wiedzieć powinni

13 września 2002 | Prawo | SW
źródło: Nieznane

Nowe zasady techniki prawodawczej

O czym tworzący prawo wiedzieć powinni

RYS. JACEK FRANKOWSKI

SŁAWOMIRA WRONKOWSKA

Czym jest technika prawodawcza, co się osiąga, stosując się do jej wskazań, a co traci, lekceważąc jej reguły i popełniając błędy?

Stan polskiego prawodawstwa budzi od wielu lat najwyższe zaniepokojenie. System prawa, poddawany głębokim i szybkim zmianom, traci spójność i przejrzystość, a prawodawca zaskakuje nas ostatnio pomysłami, które przekraczają wyobraźnię nawet najbardziej doświadczonych legislatorów, jak choćby nowelizowaniem przepisów o wejściu ustawy w życie w czasie, gdy ustawa ta już w życie weszła.

Technika prawodawcza to umiejętność sporządzania poprawnych aktów normatywnych oraz poprawnego kształtowania systemu prawnego. Nie zapewnia więc podejmowania przez prawodawcę rozstrzygnięć merytorycznie trafnych i powszechnie akceptowalnych, ale sprawia, że są one wyrażane w tekstach prawnych adekwatnie do jego zamysłu, a przy tym w sposób klarowny i możliwie najmniej uciążliwy dla zainteresowanych. Można zatem w sposób legislacyjnie poprawny wyrazić rozstrzygnięcia merytorycznie chybione. Można też rozstrzygnięcia trafne i pożądane wyrazić nieudolnie, wprowadzając zamęt i nie osiągając zamierzonych rezultatów.

Powtarzalne i typowe

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2722

Spis treści
Zamów abonament