Branża z przeszłością
Osłabienie koniunktury niektórych pogrążyło, innym pomogło
Branża z przeszłością
Sytuacja w branży elektrotechnicznej jest dokładnym odzwierciedleniem stanu polskiej gospodarki. Razem z nią popadła w poważne kłopoty i z nich próbuje wychodzić. Najnowsze wyniki finansowe spółek wciąż są słabe. Jednak prognozy w wielu przypadkach skłaniają do optymizmu.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce działa niespełna tysiąc firm zajmujących się produkcją urządzeń elektrotechnicznych. Przeważają wśród nich podmioty małe i średnie, zatrudniające do 250 osób. Zakładając, że reprezentatywną grupą dla całego przemysłu elektrotechnicznego są spółki notowane na warszawskim parkiecie, można stwierdzić, że znajduje się on w dołku. Niemal wszystkie giełdowe firmy z tego sektora zanotowały w I półroczu spadek zysków liczony w dziesiątkach procent. Co ciekawe, w wielu przypadkach stało się tak przy większych niż rok wcześniej przychodach. Znaczy to, że rentowność spółek spadła. Zdobywają one nowe kontrakty tylko po to, aby utrzymać się na rynku, nie myśląc o zysku.
Musimy się odrodzić
Na przekór statystykom, zdaniem niektórych specjalistów, obecna sytuacja, w jakiej znalazła się branża, nie jest wcale taka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta