Jaka będziesz, Warszawo
Jaka będziesz, Warszawo
TERESA RABSKA
Ustawa o ustroju Warszawy jest doskonałym przykładem na to, jak fatalne skutki może pociągać za sobą nierespektowanie przez ustawodawcę prawa i elementarnych zasad proceduralnych.
W dniu wyborów samorządowych stolica Polski stanie się "gminą mającą status miasta na prawach powiatu". Tak głosi uchwalona 15 marca 2002 r. ustawa o ustroju miasta stołecznego Warszawy (dalej: ustawa).
Ustawodawca przyzwyczaja nas w ostatnim czasie do dokonywania "w trybie pilnym", niemal z dnia na dzień, dość nieoczekiwanych, nie zawsze do końca przemyślanych zmian i przekształceń organizacyjnych. Jednak z ustrojowo-prawnego punktu widzenia postanowienia ustawy muszą budzić poważne refleksje. Wprowadza ona bowiem daleko idące zmiany, wywołujące skutki w kilku zasadniczych kwestiach ustrojowych: podziału terytorialnego, struktury władz publicznych, samorządowego prawa własności, a przede wszystkim w sferze polityczno-społecznej, w zakresie praw politycznych zarówno istniejących z mocy prawa wspólnot samorządowych, jak i indywidualnych mieszkańców Warszawy. Wszystkie zaś konsekwencje - prawne i faktyczne - realizacji postanowień ustawowych trudno nawet przewidzieć.
Przepisy ustawy, ze względu na ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta