Nowy problem niemiecki
Przyszły rząd RFN musi się zająć przede wszystkim redukcją bezrobocia
Nowy problem niemiecki
Tuż przed wyborami nowego kanclerza Niemiec dwaj główni kandydaci na to stanowisko - Gerhard Schroeder i Edmund Stoiber - zgadzają się w jednym: bezrobocie musi być zmniejszone. W ciągu dwóch minionych dziesięcioleci wysokie bezrobocie spowodowało, że Europa, a szczególnie właśnie Niemcy, stała się społeczną bombą zegarową. Cóż bowiem bezrobotni - zwłaszcza ci, którzy już dawno stracili zatrudnienie i słabo pamiętają przynależność do świata pracy - mają robić ze sobą i ze swoim czasem? Jak na zaufanie do rządu wpłynie fakt, że nie może on rozwiązać tego problemu?
Łatwo zapomina się, że trochę ponad pięćdziesiąt lat temu Europa była najbardziej niespokojnym kontynentem na świecie. Przez poprzednie czterdzieści lat Europejczycy wyrzynali się wzajemnie, a działo się to w skali bez precedensu w historii ludzkości. Jednak po 1950 roku Europa Zachodnia była obszarem szczególnie spokojnym i stabilnym, nawet jeśli uwzględnić upadek Czwartej Republiki w Hiszpanii, a także przejście Portugalii, Hiszpanii i Grecji od dyktatury do demokracji.
Najbardziej godna uwagi jest jednak transformacja Republiki Federalnej Niemiec. Każdego, komu znana jest historia tego kraju po 1800 roku, nadal zadziwia entuzjazm, z jakim naród, który wyłonił się po totalnej klęsce w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta