Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy auto staje się odpadem

27 września 2002 | Prawo | ŻS
źródło: Nieznane

Opony do bieżnikowania, olej do przetworzenia, części do odzysku

Gdy auto staje się odpadem

Wycofany z eksploatacji samochód staje się przede wszystkim dużym zagrożeniem dla środowiska; zanieczyszczają je pochodzące z pojazdów metale , oleje, płyny chłodnicze, akumulatory, zużyte opony, szkło i tworzywa sztuczne.

FOT. ANDRZEJ WIKTOR

ZBIGNIEW WESOŁOWSKI, KONSORCJUM "EKO-RECYKLING", ORGANIZACJA ODZYSKU W SZCZECINIE

Zużyty samochód to odpad specyficzny. Znaczna jego część - jak duża, zależy także np. od marki - nadaje się do odzysku i recyklingu. Jednak przy takiej działalności nie wystarczy człowiek z piłą czy innym prostym narzędziem. Potrzebne są specjalne urządzenia, w świecie dobrze znane. Tu jednak pojawia się problem: jak zapewnić opłacalność ekonomiczną przedsięwzięcia i kapitał na jego zorganizowanie. Z tego powodu, jak sądzę, małe przedsiębiorstwa nie będą w stanie uporać się z tym problemem. Popieram zatem ideę opłaty recyklingowej. Jestem głęboko przekonany, że opłaty przeznaczone na recykling powinny być pobierane w chwili kupna samochodu.

Od początku roku organizujemy konsorcjum mające się zajmować recyklingiem aut w województwie zachodniopomorskim, które ma być poligonem doświadczalnym. Powinno ono zapewnić co najmniej kilka tysięcy miejsc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2734

Spis treści
Zamów abonament