Zrównoważyć korzyści i koszty
Zrównoważyć korzyści i koszty
MARK A. COHEN
Decydujący się na złamanie prawa opierają się na subiektywnej ocenie oczekiwanych kosztów i korzyści, jakie może przynieść przestępstwo. Jednak przestępcy nie są jedynymi, których wybory mają wpływ na statystyki kryminalne. Istotną rolę odgrywają także funkcjonariusze sił policyjnych, sędziowie, aktualne ofiary i całe społeczeństwo, tzn. potencjalne ofiary.
Wprawdzie przestępczość jest szkodliwa dla społeczeństwa, ale podobnie kosztowne są działania polegające na ściganiu, karaniu lub izolacji przestępców. Dlatego podejście ekonomiczne ma na celu znalezienie optymalnej ze społecznego punktu widzenia kombinacji poziomu działań prewencyjnych, śledczych i izolacyjnych przy zachowaniu pewnego poziomu działań przestępczych. Mimo że wszyscy chcielibyśmy doprowadzić do całkowitego zaniku przestępczości, teoria ekonomiczna wykazuje, że jest to niemożliwe.
Weźmy choćby drobnych przestępców, jakimi są kieszonkowcy. Wiele jednostek jest zaangażowanych w kreowanie "popytu i podaży" na to przestępstwo. Potencjalne ofiary podejmują kroki zapobiegawcze, np. unikają centrów handlowych, o których wiadomo, że przyciągają kieszonkowców. Właściciele sklepów z kolei mogą zainstalować dodatkowe oświetlenie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta