Obniżenie podatków zamiast abolicji
Obniżenie podatków zamiast abolicji
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
MAREK BUDZISZ
Polska dyskusja na temat abolicji podatkowej przypomina podobną debatę toczoną w Stanach Zjednoczonych na początku lat osiemdziesiątych. Również za oceanem padały argumenty, iż abolicja oznacza nierówne traktowanie podatników, a także będzie wręcz zachęcała do niezbyt dokładnego wypełniania zeznań podatkowych w nadziei na następną amnestię. Dodatkowo dowodzono, iż tego rodzaju darowanie win spowoduje spadek społecznej presji na uczciwe wypełnianie zeznań.
Odmiennie jednak niż w trakcie naszej debaty analizowano również pozytywne skutki stanowych amnestii podatkowych. Korzystnym efektem działań podejmowanych przez stanowe służby skarbowe były nie tylko liczące się przychody do budżetów, choć nie należy ich lekceważyć. Tak np. stan Massachusetts pozyskał jednorazowo dzięki amnestii ok. 1,5 proc. rocznych dochodów budżetowych. W innych stanach realizujących programy amnestyjne na podobną skalę uzyskiwano zbliżone efekty. Inny jednak efekt okazał się znacznie ciekawszy.
Otóż okazało się, iż w tych stanach, w których przeprowadzono amnestię, w kolejnych latach tempo wzrostu dochodów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta