Obserwacje niewidocznego
Obserwacje niewidocznego
- Gość "Rz" : prof. Michał Różyczka z Centrum Astronomii im. Mikołaja Kopernika w Warszawie PIOTR KOŚCIELNIAK
Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki przyznana została trzem naukowcom specjalizującym się w astrofizyce. Amerykanin Raymond Davis jr oraz Japończyk Masatoshi Koshiba otrzymali ją za opracowanie metody wykrywania niezwykłych cząsteczek - neutrin, natomiast urodzony we Włoszech Amerykanin Riccardo Giacconi za pionierskie prace związane z astronomią rentgenowską, które doprowadziły do wykrycia źródeł promieniowania X w kosmosie.
Profesor Andrzej Woszczyk, Instytut Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Astrofizycy mogą się tylko cieszyć, że długoletni wysiłek został nagrodzony. Gdy Davis podejmował swoje badania nad neutrinem, astrofizyczny obraz kosmosu był zupełnie inny, nie było pewności, czy dobrze rozumiemy źródło energii Słońca i gwiazd. Gdy w 1987 roku skonstruowany przez Koshibę detektor cząstek neutrina zarejestrował wybuch supernowej, stało się jasne, że naukowcy otrzymali nowy instrument do badania potężnych zjawisk w kosmosie. Jest on wciąż udoskonalany, na naszych oczach rodzi się astronomia neutrinowa.
Temu samemu celowi - poznawaniu wielkich
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta