Dyktator z coraz bardziej ludzką twarzą
Dyktator z coraz bardziej ludzką twarzą
RYS. ANDRZEJ KRAUZE
PIOTR SEMKA
Dyskusja na temat pomysłu postawienia pomnika Edwarda Gierka doszła do niepokojącego punktu. Jej przełomowym momentem była deklaracja Kazimierza Kutza, że ktoś, kogo niepokoi idea uhonorowania monumentem komunistycznego władcy Polski, stawia się poza marginesem polskiej inteligencji.
Zmusza to do przypomnienia faktów - wydawałoby się - oczywistych. Czym były rządy Gierka i na jakich zasadach były zbudowane? Kazimierza Kutza oburzył - dał temu wyraz na łamach "Dziennika Zachodniego" - program "Studio otwarte" Telewizji Puls z wypowiedziami Bronisława Wildsteina. W programie Wildstein zadawał pytanie, czy społeczeństwo, które obojętnie podchodzi do oddawania czci przywódcom totalitarnego komunistycznego państwa, państwa zwasalizowanego przez sąsiednie mocarstwo, może zachować wiedzę, czym jest wolność, a czym niewola. Tak "obrazoburcze" tezy wywołały gwałtowny sprzeciw znanego reżysera.
Kutz pisze, że "nienawiść Wildsteina wobec wszystkiego, co związane z PRL, czyni go inteligentem tylko na poły, bo człowiek prawdziwie inteligentny ogarnia wszystko, zwłaszcza to, co mu we własnym społeczeństwie obce, czego nie rozumie i nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta