Ukarać detektywa czy zmienić ustawę
Ukarać detektywa czy zmienić ustawę
Detektyw Krzysztof Rutkowski z zatrzymanym w czeskim Cieszynie Dawidem S. podejrzanym o udział w zabójstwie notariuszki
FOT. (C) TVN - TVN 24
ELWIRA MARSZAŁKOWSKA-KRZEŚ I SŁAWOMIR KRZEŚ
W ostatnich dniach głośno o zatrzymaniu przez posła detektywa Krzysztofa Rutkowskiego na terytorium Czech Polaka Dawida S., podejrzanego o udział w zabójstwie notariuszki. Sprawę tę warto poddać ocenie prawnej.
Zacznijmy od art. 41 ust. 1 konstytucji, który stanowi, że każdemu zapewnia się nietykalność i wolność osobistą, a pozbawienie lub ograniczenie wolności może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonych w ustawie.
Kolejnym aktem prawnym jest ustawa z 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych (Dz. U. z 2002 r. nr 12, poz. 110; dalej: u.u.d.), tym bardziej że sam zainteresowany przyznał, iż działał jako detektyw. Czynności, jakie może wykonywać detektyw, to uzyskiwanie informacji o osobach, przedmiotach i zdarzeniach, prowadzone na podstawie umowy zawartej ze zleceniodawcą, w formach i w zakresie niezastrzeżonych dla organów i instytucji państwowych na mocy odrębnych przepisów. W katalogu przykładowych czynności (a więc jest to katalog otwarty) pkt 5 art. 2 ust. 1 wymienia "poszukiwanie osób zaginionych lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta