Świadczenia rodzinne po nowemu
Świadczenia rodzinne po nowemu
BOŻENA BALCERZAK- PARADOWSKA
Rozwój świadczeń rodzinnych w Polsce ma swoją długą historię, obfitującą w częste zmiany zasad ich przyznawania. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podjęło kolejną próbę uporządkowania zasad przyznawania i stworzenia w miarę spójnego systemu świadczeń rodzinnych.
Przyjęto, że świadczenia te są podstawowym instrumentem polityki rodzinnej, której celem "jest tworzenia warunków do powstawania i rozwoju rodziny, a zwłaszcza prawidłowego wypełniania takich funkcji jak: opiekuńcza, wychowawcza, edukacyjna". Są to funkcje, których realizacja wiąże się z inwestycjami w młode pokolenia, w rozwój kapitału ludzkiego. Pomoc rodzinie - głównemu podmiotowi inwestycji w kapitał ludzki - zapewne spotka się z poparciem społecznym.
Na politykę rodzinną wpływały i wpływają uwarunkowania demograficzne. Zmniejszająca się z roku na rok liczba urodzeń nie zapewnia już prostej zastępowalności pokoleń, cele pronatalistyczne powinna więc uwzględniać polityka rodzinna.
Powstaje jednak pytanie, czy świadczenia rodzinne mogą być skutecznym tego środkiem. Dotychczasowe badania (uwarunkowań postaw prokreacyjnych nowożeńców przeprowadzone przez GUS w 1995 r.) wskazują, że barierami w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta