Konstytucja dla Europy
Konstytucja dla Europy
RYS. JACEK FRANKOWSKI
EWELINA KAMIŃSKA
Po szczycie w Laeken konstytucja dla Europy wydaje się wychodzić ze sfery pomysłów i idei, będąc przedmiotem obrad powołanego tam Konwentu Mędrców.
Dyskusję nad konstytucją europejską podjęto w latach osiemdziesiątych, kiedy to ekonomiczno-gospodarczy sukces Unii był niewątpliwy. Jednym z najwyraźniejszych w niej głosów był esej Dietera Grimma "Braucht Europa eine Vefassung?" ("Czy Europa potrzebuje konstytucji?"), w którym kreślił pierwsze tezy i projekty. Zaproponował m.in., by spojrzeć na problem od strony samej konstytucji, a mianowicie, czy może istnieć konstytucja bez narodu w klasycznym tego słowa znaczeniu, a co za tym idzie - bez państwa. Swe rozważania ograniczył jednak do ówczesnych granic Unii. Dziś, kiedy w kolejce do integracji z nią stoi kilkanaście państw, takie myślenie wydaje się krótkowzroczne, choć zadane przez niego pytania pozostają.
Nie bez znaczenia w dyskusji nad przyszłym kształtem Unii pozostają traktaty, a wśród nich z Maastricht, amsterdamski oraz z Nicei, który obok propozycji zmian instytucjonalnych Unii, mających ją przygotować do przyjęcia nowych członków, odniósł się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta