Deweloperze, klucze
Deweloperze, klucze
- VAT w mieszkaniówce: Remontuj póki czas
W zasadzie nie ma powodów, aby w tym roku gwałtownie podejmować decyzje o większych wydatkach mieszkaniowych dla podatkowych korzyści. Chyba że kupujemy nowe mieszkanie i od razu dostajemy je w użytkowanie. Wtedy możemy zyskać nawet około 4 tys. zł ulgi podatkowej. Taki sam efekt podatkowy można uzyskać kupując mieszkanie używane do remontu.
Czy będzie drożej
Jaki wpływ na stawki VAT, a tym samym ceny mieszkań będzie miało wstąpienie Polski do UE? Można przypuszczać, że rok 2003 może być ostatnim rokiem 7-procentowego VAT na materiały budowlane. Nic więc dziwnego, że deweloperzy i spółdzielnie zamieszczają w umowach asekuracyjne zapisy o konieczności dopłat z racji wzrostu podatku VAT. Dlatego ich klienci powinni wykazać czujność co do zapisów terminów oddawania mieszkań. Bo gdyby VAT na materiały budowlane wzrósł od 2004 r., to ci nabywcy mieszkań, którym deweloper spóźni się z terminem oddania lokalu (np. zamiast w 2003 r. odda go w 2004 r.), poniosą wyższe koszty wykończenia mieszkania. Warto takie spóźnienia zastrzec sankcją finansową w umowie. Czy jednak z powodu wzrostu VAT muszą rosnąć ceny mieszkań? Niekoniecznie. Rok temu straszono, że po pierwszym stycznia
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta