Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dziedzictwo

18 listopada 2002 | Prawo | RH

Rozważania prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego

Dziedzictwo

ROMAN HAUSER

Ustawa z 3 sierpnia 1922 r. o Najwyższym Trybunale Administracyjnym weszła w życie 22 października 1922 r. Obchodzimy zatem 80-lecie utworzenia tej zasłużonej instytucji, oczywistego poprzednika dzisiejszego Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W trakcie ostatniej konferencji sędziów NSA w Popowie niezwykle interesujący referat poświęcony dziedzictwu NTA przedstawił sędzia NSA w stanie spoczynku prof. Janusz Borkowski. Obchodzona rocznica to dobra okazja, by przypomnieć zasadnicze uwagi o pozycji i orzecznictwie NTA także czytelnikom "Rzeczpospolitej". Wiedza o poprzednich rozwiązaniach prawnoustrojowych (niestety, często niewielka) jest niezbędna dla zrozumienia obecnej roli, znaczenia i pozycji sądownictwa administracyjnego, w tym rozwiązań przyjętych w ustawach wprowadzających w naszym kraju dwuinstancyjne sądownictwo administracyjne.

Od okresu międzywojennego Polska należy do państw europejskich, w których wymiar sprawiedliwości w sprawach załatwianych przez organy administracji publicznej powierzono sądownictwu administracyjnemu.

W sferze funkcjonowania administracji publicznej - tj. rządowej i samorządowej - sądowa ochrona prawna zapewniana jest m.in. przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2776

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament