Konstytucyjna przyszłość Europy
Konstytucyjna przyszłość Europy
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
GIULIANO AMATO
W ubiegłym tygodniu przewodniczący Europejskiego Konwentu Konstytucyjnego Valery Giscard d'Estaing przedstawił tzw. szkielet przyszłej europejskiej konstytucji. Ten dokument, zawierający wszystkie elementy konstytucji - wartości, zasady, prawa obywateli, kompetencje Unii i jej instytucji - powstał, mimo że pierwotny mandat Konwentu nie upoważniał delegatów do opracowania konstytucji.
Konwencja z Nicei, której projekt przygotowywałem jako jeden z uczestniczących premierów, powierzyła nam jedynie zadanie uproszczenia podstawowych traktatów UE i zmiany ich struktury.
Tymczasem w toku prac Konwentu nasz mandat zmienił się pod wpływem rozmaitych nacisków: ze strony państw członkowskich i organizacji na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, listów, dokumentów i żądań przekazywanych pocztą elektroniczną z całej Europy. Inaczej mówiąc - wskutek demokratycznej presji. To, że nawet minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii - kraju, któremu od wieków odpowiada posiadanie "niepisanej konstytucji" - opowiada się za europejską konstytucją w formie dokumentu, świadczy, iż sytuacja naprawdę się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta