Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fed i jego prezes

18 listopada 2002 | Ekonomia | NH
źródło: Nieznane

Alana Greenspana uważa się za symbol gospodarki amerykańskiej

Fed i jego prezes

(c) REUTERS

Publicznie wypowiada się stosunkowo rzadko i na ogół wieloznacznie. Każde jego wystąpienie w Kongresie jest transmitowane przez telewizję, a potem skrupulatnie analizowane przez finansistów, polityków i dziennikarzy. Alan Greenspan, od 1987 roku prezes Zarządu Rezerwy Federalnej, stał się symbolem amerykańskiej gospodarki, która za jego kadencji w banku centralnym przeżywała zarówno recesję, jak i technologiczny boom lat dziewięćdziesiątych.

"Greenspan jawi się jako jedna z nielicznych osób publicznych, która wydaje się zachowywać solidny, trzeźwy obiektywizm. (....) Chociaż jego słowa są mętne niemal nie do zniesienia, wydaje się, że robi coś rzadkiego - mówi prawdę. (...) Społeczeństwo ufa mu jednak, nagradzając w ten sposób jego ostrożność, rozwagę i osiągane wyniki. (...) Przyjęto po prostu, że jest on niewybieralnym włodarzem gospodarki" - pisze Bob Woodward w swej książce o szefie Fed.

Pierwsza próba

Kiedy w sierpniu 1987 r. prezydent Ronald Reagan powołał go na prezesa Zarządu Rezerwy Federalnej, Alan Greenspan nie był osobą bliżej znaną opinii publicznej, choć wcześniej, w krótkim okresie rządów Geralda Forda, pełnił funkcję...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2776

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament