Niech nie będą sami; Nie ignorować różnic kulturowych
- Jak pomagać zwalnianym pracownikom
- Budowanie międzynarodowych zespołów Zarządzanie Jak pomagać zwalnianym pracownikom
Niech nie będą sami
GRAŻYNA RASZKOWSKA
Pomoc zwalnianym pracownikom, na którą decydują się niekiedy pracodawcy, powinna przede wszystkim polegać na psychicznym wsparciu tych, którzy tracą pracę, a wraz z nią poczucie bezpieczeństwa. Ważne, by nabrali przekonania, że sytuacja może się wkrótce zmienić. Tak przekonują specjaliści od outplacementu, czyli usług związanych z niesieniem pomocy zwalnianym pracownikom. Sami zwalniani mówią jednak, że nie potrzebują pomocy, tylko pracy. Jak pogodzić te dwa podejścia?
Próbę odpowiedzi podjęły organizacje pozarządowe, uczestniczące w programie "Bezrobocie - co robić?", finansowanym przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Outplacement, traktowany przez pracodawców po macoszemu i rzadko przez nich stosowany, może, zdaniem uczestników programu, stanowić ważną metodę pozyskiwania nowych miejsc pracy. Nie chodzi jednak tylko o wyszukiwanie nowego zatrudnienia, ale także o szeroko rozumianą aktywizację zawodową, w tym również młodzieży. Na czym ma to polegać?
W pięciu równolegle realizowanych projektach wzięło udział ponad 1100 osób. Celem było zachęcenie lokalnych instytucji do wykorzystania
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta