Bądź sobą
Bądź sobą
WOJCIECH STARUCHOWICZ
Globalizacja jest na ogół kojarzona z wielkimi międzynarodowymi firmami. Tymczasem wzrost eksportu dokonuje się głównie za sprawą średnich firm. To może być szansą dla polskich przedsiębiorstw.
Taką opinię wygłosił prof. Hermann Simon podczas wykładu wygłoszonego niedawno w Warszawie dla członków BCC. Jego osnową były wnioski zawarte w książce "Tajemniczy mistrzowie" (wyd. polskie nakładem WN PWN), wynikające z przebadania ponad 800 średniej wielkości firm. W Niemczech, drugim po USA światowym eksporterze, to właśnie małe i średnie firmy są głównymi sprzedawcami dóbr na rynki zewnętrzne. Firmy zaliczone przez prof. Simona do tajemniczych mistrzów mają średnio ok. 130 mln dolarów przychodu (ponad 51 proc. z eksportu) i ponad 735 pracowników (średnia wieku - 47 lat). Większość powstała przed I wojną światową albo po II wojnie i na ogół są własnością prywatną lub rodzinną. Ich średnia zyskowność to 15 proc., gdy dla wszystkich średnich firm wynosi ona 5 proc.
Dlaczego odnoszą sukces? Czego można się od nich nauczyć (ale nie ślepo naśladować, lecz szukać inspiracji)?
Lekcja 1: ambitny cel
Tajemniczy mistrz stawia sobie ambitny cel: być numerem 1 na świecie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta