Kosztowne różnice w podatkach
Fiskus może utracić część wpływów z VAT po wejściu do Unii
Kosztowne różnice w podatkach
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej ceny niektórych produktów w Niemczech mogą być niższe niż u nas, gdyż niższy jest niemiecki VAT. Będziemy więc chętniej kupowali za granicą, na czym straci polski budżet, gdyż wpływy z tytułu VAT mogą się zmniejszyć. Potwierdza to przykład Danii, w której mieszkańcy przygranicznych terenów często robią zakupy w sąsiednich Niemczech.
W Niemczech stawka podstawowa VAT wynosi 16 proc. (minimalna dopuszczalna w UE to 15 proc. i stosuje ją Luksemburg), w Polsce - 22 proc. Ze względu na tę różnicę ceny niektórych dóbr, jak choćby sprzętu AGD mogą być po naszej stronie Odry wyższe niż u zachodniego sąsiada. Polscy konsumenci, szczególnie mieszkający blisko granicy, będą wówczas chętniej robić zakupy w Niemczech. Spowoduje to, że VAT od kupionych towarów zamiast do budżetu polskiego trafi do niemieckiego.
Kluczowe wpływy z importu
O randze problemu, z którym możemy się zetknąć po wejściu do UE, niech świadczy fakt, że dziś ponad 60 proc. dochodów z VAT uzyskujemy dzięki importowi towarów i usług. Czy możliwy jest znaczący spadek tych dochodów? Nie wiadomo. Ani Ministerstwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta