Jaka jest, jaka ma być
Jaka jest, jaka ma być
RYS. JACEK FRANKOWSKI
- Kodeks wykroczeń
TOMASZ GRZEGORCZYK
Czy sędziowie zechcą orzekać o winie i karze na podstawie czegoś, co w demokratycznym systemie prawnym nie jest dowodem?
Agata Łukaszewicz w tekście "Rocznica bez fajerwerków" ("Rz" z 15 października") stwierdza m.in.: "Sędziom nie pomaga też procedura. Od października sprawy o wykroczenia są rozpoznawane według odrębnej, wprawdzie uproszczonej, ale zbliżonej do postępowania karnego procedury. Sędziowie nie szczędzą jej słów krytyki: zbyt sformalizowana, rozbudowana do granic możliwości, miejscami zupełnie niejasna i mało precyzyjna. Uchwalono ją bez zupełnej znajomości problematyki wykroczeniowej i sprawności postępowania w tych sprawach - mówią".
Nie można zgodzić się z tezą, jakoby kodeks przygotowano bez znajomości problematyki wykroczeniowej. W przygotowującym jego projekt zespole powołanym w Ministerstwie Sprawiedliwości, którego pracami kierowałem, zasiadali nie tylko przedstawiciele nauki prawa (zresztą od lat zajmujący się prawem wykroczeń), ale przede wszystkim praktycy, w tym sędziowie i prokuratorzy, wśród nich zaś cytowani w artykule sędzia W. Dziuban i prok. R. Stefański. Przed ustaleniem ostatecznej wersji projektu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta