Drzwi do NATO pozostaną otwarte; Komentarze
- KOMENTARZE: Rozszerzenie i deklamacje
- Analiza: Lepsza i bardziej bezpieczna Europa Drzwi do NATO pozostaną otwarte
Na zdjęciu prezydenci: George W. Bush, Vaira Vike-Freiberg, Aleksander Kwaśniewski, Jacques Chirac i Vaclav Havel
(C) EPA
KATARZYNA WYPUSTEK-ZUCHOWICZ
Z PRAGI
Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Słowenia - w takiej kolejności sekretarz generalny NATO George Robertson ogłosił wczoraj w Pradze zaproszenie do sojuszu nowych kandydatów. - Drzwi do NATO pozostaną otwarte - zadeklarował. Na koniec użył młotka, który chwilę wcześniej otrzymał w prezencie od prezydenta Czech Vaclava Havla. Gdy głośno uderzył nim w stół, na sali rozległy się brawa.
- Ten dzień przejdzie do historii. Ostatecznie kończy się era Jałty, Poczdamu i Teheranu, ale także paktu Ribbentrop-Mołotow. Zaproszenie siedmiu państw oznacza więcej bezpieczeństwa w Europie, a także dla Polski, gdyż do NATO zostaną przyjęte dwa kraje sąsiedzkie. Jest to dla nas wielka satysfakcja, bo od samego początku wspieraliśmy ten proces i dzieliliśmy się doświadczeniami - powiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski. Podkreślił, że jest przekonany, iż decyzja o rozszerzeniu wzmacnia pakt.
Decyzja o poszerzeniu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta