VADEMECUM RZECZPOSPOLITEJ: Pomoc publiczna dla przedsiębiorców 2: W trosce o środowisko; Obowiązki beneficjenta; Kiedy trzeba oddać; Kary pieniężne dla nierzetelnych beneficjentów; Jak wygląda sprawozdawczość
W trosce o środowisko Powrót na stronę tytułową broszury
Art. 5 konstytucji nakazuje chronić środowisko, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju. Wynika z tego konieczność uwzględniania w politykach sektorowych celów ekologicznych na równi z gospodarczymi i społecznymi. Przedsiębiorcy mają zatem obowiązek respektować określone normy ekologiczne, ustalone zgodnie z krajowymi lub lokalnymi priorytetami. Na wysoko uprzemysłowionych obszarach istnieje ponadto potrzeba stopniowego podnoszenia poziomu ochrony środowiska i skłaniania firm do robienia czegoś więcej niż tylko dostosowywanie się do wymogów prawa. Dlatego zasilenie środkami publicznymi przedsiębiorców podejmujących takie działania jest dozwolone.
Otrzymają je jednak tylko ci, którzy spełniają pewne warunki, czyli m.in. realizują przedsięwzięcia mające poprawić stan środowiska lub przeciwdziałać jego degradacji. Nie oznacza to, że podmioty inwestujące w cele nie związane ściśle z ochroną środowiska nie dostaną wsparcia w ogóle. Nie uzyskają co prawda pomocy przeznaczonej na ochronę środowiska, ale mogą liczyć na inną, np. regionalną.
Nowa ustawa ochronę środowiska traktuje priorytetowo. Warunki dopuszczalności pomocy na ten cel ureguluje osobne rozporządzenie. Jego projekt przewiduje wiele celów, które mogą być finansowane ze środków publicznych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta