Vademecum Rzeczpospolitej: Pomoc publiczna dla przedsiębiorców 2: Przodują ulgi podatkowe i dotacje; Co jest pomocą publiczną; Przed Unią i w Unii; Pytania i odpowiedzi
Przodują ulgi podatkowe i dotacje Powrót na stronę tytułową broszury
W zeszłym roku z pomocy publicznej skorzystało 776.506 beneficjentów. W sumie państwo udzieliło wsparcia na kwotę 10.860,6 mln zł, czyli o 40 proc. więcej niż w 2001 r. Na jednego zatrudnionego w przemyśle wypadło 3610,60 zł.
Najbardziej popularne są ulgi podatkowe i dotacje, które w zeszłym roku stanowiły 55,2 proc. ogólnej puli pomocy publicznej.
Pod względem przeznaczenia największym zainteresowaniem cieszyło się wsparcie horyzontalne (32,9 proc.) na takie cele jak: restrukturyzacja, szkolenia i rozwój infrastruktury technicznej.
Niespełna jedna czwarta pomocy trafiła do firm z sektorów wrażliwych (głównie w górnictwie węgla). Ponad jedną piątą dostali przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie rolnictwa, łowiectwa, leśnictwa, rybactwa i rybołówstwa. Pomoc regionalna wyniosła tylko 0,4 proc. ogółu udzielonej pomocy publicznej, z czego większość środków przeznaczono na nowe inwestycje i tworzenie miejsc pracy.
Największe dofinansowanie trafiło do województwa mazowieckiego (26,1 proc.), niewiele mniej do śląskiego (24,9 proc.). Skalę problemu ilustrują wykresy.
Pierwsza część Vademecum o pomocy publicznej dla przedsiębiorców ukazała się w kioskach 13 listopada...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta