Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cielęcy antyamerykanizm

23 listopada 2002 | Plus Minus | JN

POLEMIKA

Cielęcy antyamerykanizm

JAN NOWAK-JEZIORAŃSKI

Racjonalna polityka utrzymywania dobrych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi wydaje się lepszą opcją niż cielęcy antyamerykanizm, który zaleca nam z tak wielką siłą przekonania Zdzisław Najder.

Zdzisław Najder w interesującym eseju ("Plus Minus", 9 - 11 listopada 2002) zaatakował, jak to określił "cielęcy proamerykanizm Polaków". Wyraża się on jego zdaniem w posłusznym i biernym przyjmowaniu amerykańskiego punktu widzenia oraz w traktowaniu każdej krytyki postępowania George'a W. Busha jako objawu antyamerykanizmu. Zdaniem Najdera, polski rząd i nasze media powinny przyłączyć się do ostrej krytyki amerykańskich planów walki z międzynarodowym terroryzmem, a w szczególności planów wojny z Irakiem. Jak twierdzi Najder ani Północna Korea, ani Irak żadnych międzynarodowych działań terrorystycznych nie prowadzą.

Jako przykład sprzecznej z polskimi interesami polityki amerykańskiej przytacza Najder stanowisko Waszyngtonu w sprawie wiz litewskich dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego. Stany Zjednoczone rzekomo poparły postulaty rosyjskie. Nieporozumienie polega na tym, że problem ten rozwiązany został nie w Waszyngtonie, lecz w Brukseli przez Unię Europejską, a osiągnięty kompromis przyjęty bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2781

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament