Własne czy własnościowe; Folwark przepisów; Z insynuacjami nie polemizuję; Krok wstecz
Własne czy własnościowe
KOMENTARZ - Krok wstecz
- Folwark prezesów
- Z insynuacjami nie polemizuję
Członkowie spółdzielni mieszkaniowych będą mogli znowu ubiegać się o własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego, a nie tylko o wyodrębnienie pełnej własności mieszkania. Nie będzie natomiast możliwości podziału spółdzielni, na który nie zgadza się większość walnego zgromadzenia spółdzielców, przez odwołanie się do sądu.
Tak postanowił Sejm, dokonując nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Nowela przeszła większością głosów posłów koalicyjnych. Przyjęte rozwiązania są sprzeczne z celami, które przyświecały projektodawcom obowiązującej ustawy z grudnia 2000 r. Zmierzała ona do rozbicia spółdzielczych molochów i nakłonienia spółdzielców, aby brali sprawy w swoje ręce.
Teraz członek spółdzielni mieszkaniowej będzie miał do wyboru lokatorskie prawo do lokalu, spółdzielcze prawo własnościowe bądź prawo odrębnej własności; spółdzielnie będą mogły też wynajmować mieszkania.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego pozwala lokatorowi na sprzedaż mieszkania, dziedziczenie, umożliwia także egzekucję. Nie jest to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta