Problemy do rozwiązania
Problemy do rozwiązania
PIOTR WINCZOREK
Wiosną tego roku prezydent Aleksander Kwaśniewski powierzył zespołowi ekspertów zadanie przygotowania ustawy, która pozwoliłaby na przeprowadzenie referendum w sprawie akcesji Polski do Unii Europejskiej. Zespół zadanie wykonał. Projekt ustawy był w piątek dyskutowany w Sejmie.
W 1995 r. uchwalona została ustawa o referendum. Pozostaje ona w mocy, choć jej postanowienia w znacznym stopniu się zdezaktualizowały. Dotyczy to zwłaszcza fragmentów, które odnosiły się do referendum konstytucyjnego przewidzianego przez ustawę z 1992 r. o trybie przygotowania i uchwalenia konstytucji. Referendum takie odbyło się w maju 1997 r., a ustawa z 1992 r. została uchylona przez przepisy obowiązującej /prawo/doc/kon0204.html">konstytucji . Regulacje dotyczące referendum pochodzące z 1995 r. oparte były na postanowieniach małej konstytucji, która również została uchylona. Możliwość przeprowadzenia na podstawie ustawy z 1995 r. referendum akcesyjnego i każdego innego stała się więcej niż wątpliwa.
Konstytucja z 1997 r. przewiduje trzy rodzaje referendów:
- w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa (art. 125),
- w sprawie wyrażenia zgody na ratyfikację przez prezydenta umowy międzynarodowej, mocą ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta