Ile do unijnej kasy; Delikatna prywatyzacja
Ile do unijnej kasy
- Polska zamyka rokowania o konkurencji bez zgody na pomoc państwa dla hut
Polski rząd nie zgadza się, abyśmy płacili pełną składkę członkowską już w pierwszym roku po wstąpieniu do UE. - Domagamy się albo powrotu do obniżki składki, albo rekompensaty z budżetu UE - w ten sposób Jan Truszczyński, główny polski negocjator, przedstawił nowe stanowisko rządu w rozmowach z Unią. Europejscy dyplomaci powiedzieli "Rz", że szanse na przyjęcie polskiego stanowiska są znikome.
Szacuje się, że roczna składka Polski do budżetu UE wyniesie ok. 2,4 mld euro. Jednak nasz rząd liczył, że w pierwszym roku członkostwa będziemy płacić tylko 20 proc. składki, w kolejnym 40 proc., a w trzecim 60 proc. Nieoczekiwanie 8 listopada UE zdecydowała, że nowi członkowie powinni wpłacać od początku 100 proc. składki. Takie stanowisko przekazała krajom kandydującym i oczekuje na ustosunkowanie się do tej propozycji. Jednocześnie jednak zaznaczyła, że nowi członkowie nie powinni wpłacać do budżetu Unii więcej, niż będą otrzymywać.
Dr Marek Cichocki z Centrum Stosunków Międzynarodowych: - Zamiast rozmawiać się o rekompensatach, najlepiej i najprościej byłoby założyć, że nowe kraje członkowskie będą płaciły obniżoną składkę. W ten sposób unikniemy rozrostu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta