Trzy razy S
Trzy razy S
Zima przynosi Finom wiele atrakcji - na przykład łowienie ryb w przeręblach i biegi na nartach
(C) PROPRESS
Fin odpowiada, kiedy nie jest pytany, zadaje pytania, kiedy nikt nie odpowiada, nie odpowiada, kiedy jest pytany
Powyższe zdanie to fragment wiersza Jorma Etto pod tytułem "Fin". Ten wiersz zna każdy Fin. Wielu uważa, że utwór Etto, bibliotekarza z Laponii, to esencja fińskiego jestestwa.
SISU. HART DUCHA I CIAŁA
A duszę Fina określa sisu. Bez sisu nie byłoby Finów i Finlandii. Sisu to słowo nieprzetłumaczalne. Można powiedzieć, że oznacza tyle, ile hart ducha, wytrwałość, wewnętrzna siła i zdrowy stan umysłu. To właśnie sisu zmusza Finów do nadludzkich wysiłków i pozwala im przetrwać w najtrudniejszych warunkach. Sisu mobilizowało żołnierzy marszałka Mannerheima, kiedy w pierwszym epizodzie słynnej wojny zimowej dawali łupnia kilkakrotnie liczniejszym Sowietom. To z sisu wywodzi się fiński etos pracy. W surowym, zimnym przez większą część roku klimacie, w kraju bez bogactw naturalnych, najwyższym dobrem zawsze była praca. Może właśnie dzięki temu Finowie tak szybko wydobyli się z gigantycznego kryzysu, który nawiedził ich kraj na początku lat 90., po upadku sowieckiego reżimu, kiedy załamał się wschodni, główny dla Finlandii, rynek zbytu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta